Gen Y, Z

Jak skutecznie pracować z przedstawicielami pokolenia Y/Z? To zjawisko, z którym coraz częściej zderza się wielu managerów. Jak osoby skoncentrowane na poczuciu swojej wartości i wpływie na otaczającą rzeczywistość, ukierunkować na realizacje celów?

Pomimo faktu, iż na dobrą sprawę niedane im było jeszcze się wykazać, pracodawcy często postrzegają ich jako narcystycznych i nieskłonnych do ciężkiej pracy. Starszemu pokoleniu pracowników wydają się zadufani w sobie i bezczelni przez to, że oczekują relacji partnerskich między współpracownikami zamiast atmosfery podporządkowania. Wpisuje się to w klasyczny model konfliktu pokoleń, jednak nigdy w historii nie byliśmy świadkami tak gwałtownych zmian technologiczno-kulturowych jak teraz. Oskarżenia o roszczeniowość, lenistwo i brak cierpliwości występowały w przeszłości, lecz w kwestii milenialsów wydają się wyjątkowo żywe.

Simon Sinek, autor wykładu „How Great Leaders Inspire Action” dla TED.com, jednego z najczęściej oglądanych w tym serwisie, jest zdecydowanym orędownikiem porozumienia z młodym pokoleniem. Próbuje uczyć liderów biznesu, że prawdziwy sukces leży w odkrywaniu i pielęgnacji talentów. Pokazuje jak skupić się na kształceniu swoich pracowników. W wykładzie wskazuje główne czynniki mające wpływ na jakość i komfort pracy pokolenia Y. Jest to otoczenie, potrzeba wsparcia oraz cierpliwość.

Zdrowe środowisko

Młodsze pokolenie nie rozgranicza wyraźnie życia zawodowego od życia prywatnego. Nie mają oporów przed przeznaczaniem na prace czasu wolnego. W związku z tym w czasie pracy chcą mieć możliwość zajęcia się życiem prywatnym. Liczba godzin spędzonych za biurkiem przestała być miarą produktywności. Kluczowym w byciu atrakcyjnym i konkurencyjnym w stosunku do innych pracodawców jest oferowanie udogodnień dla pracowników (świat darmowych owoców i wielkich poduch). Należy jednak pozostać realistą w stosunku do oczekiwań i upewnić się, że pracownik rozumie, czego się od niego oczekuje. Stworzenie zdrowego, elastycznego systemu pracy pozwalającego naszym pracownikom zarządzać własnym czasem, to świetny sposób, aby zmotywować milenialsów do cięższego wysiłku w godzinach pracy i zwiększania produktywności.

Wsparcie, opinia

To, czego pokolenie Y wymaga od pracodawcy to informacje zwrotne, o ty jak im idzie, czy ich wysiłki są zauważane, czy ich praca ma na coś wpływ. Z drugiej strony bardzo dotkliwie znoszą krytykę. Związane jest to z ich obniżonym poczuciem własnej wartości. Często wizja porażki nie pozwala czerpać satysfakcji z sukcesów. Szybko tracą wiarę w swoją misję i odchodzą. Kluczem więc jest właściwy sposób komunikacji, budowania relacji. Niejako to pracodawca musi wziąć na swoje barki obowiązek wykształcenia w młodych pracownikach poczucia własnej wartości. Należy poświęcić czas na zastanowienie się, co konstruktywnie pomoże w osiągnięciu postępu. Należy liczyć się z oczekiwaniami. Być krytycznym, ale uczciwym w opiniowaniu. Krytyka ta powinna iść w parze ze wsparciem. Należy uczyć, że popełnianie pomyłek może być wartościowe, jeżeli wyciągamy z nich lekcje. Świat nie wybacza porażek i ciężko jest je zaakceptować. Jednak należy przyjąć, że są nieodzownym elementem wszelkich procesów twórczych i umiejętnie wykorzystane potrafią wiele wnieść do samorozwoju.

Umiłowanie cierpliwości

W świecie ciągłej dezorientacji mnogością bodźców i możliwości wręcz natychmiastowej realizacji potrzeb młodym ludziom zaciera się pojęcie cierpliwości. Film, który akurat mamy ochotę obejrzeć znajdziemy na jednym z portali typu VOD w parę chwil od rozpoczęcia poszukiwań. Nowe buty zamówione za pośrednictwem sklepu internetowego o ile oczywiście nie będą do nas transportowane z krajów azjatyckich, powinny dotrzeć do nas niemalże nazajutrz. Nie wspominając już o błyskawicznych metodach komunikacji. Wychowani w takim świecie ludzie po wejściu na rynek pracy zderzają się ze światem zaprogramowanym zupełnie inaczej niż wszystko, w czym do tej pory trwali. Rezultaty zadań rzadko bywają natychmiastowe. Pięcie się po szczeblach kariery przychodzi z trudem. Kreatywność i wola pracy się wypala, człowiek zaczyna działać odtwórczo. Pracownik opuszcza firmę, poszukuje nowej pracy, w której to przeżywa podobny proces. Fundamentalną cechą rzutującą na satysfakcje zawodową jest cierpliwość. Wiedza, że tylko dzięki wytrwałości i długotrwałej pracy możliwe jest zbudowanie własnej wartości na podstawie własnych dokonań. Liderzy powinni wpajać swoim młodym pracownikom świadomość wartości pracy i poświęconego czasu. Są to kolejne braki w wychowaniu, których łatanie spada na barki liderów organizacji.

Razem z upływem czasu waga tego tematu będzie się nasilać. Już wkrótce generacja przełomu tysiącleci będzie stanowić ponad połowę wszystkich pracujących. Wymaga to zmiany podejścia u ich potencjalnych szefów. Organizacje, aby dalej się rozwijać i zdobywać nowe talenty muszą dołożyć wszelkich starań, aby ich firma była miejscem przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla pokolenia Y Z.

Scroll to top