Ekstremalne przywództwo

Na świecie istnieją tylko dwa typy liderów.

 1. Skuteczni
 2. Nieskuteczni

Babin Leif, Willink Jocko byli dowódcy NAVY SEALS zdefiniowali w swoim programie kształcenia liderów kilka podstawowych zasad jak być skutecznym. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

 • Prawdziwy lider zawłaszcza odpowiedzialność. To znaczy, że nieważne jak poważne są konsekwencje porażki, nieważne w ile procesów był zaangażowany lider, zawsze odpowiedzialność spoczywa na jego barkach. Jeśli coś nie działa w organizacji, to przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że to nasza wina. My odpowiadamy za nasz dział, nasz zespół i to My cieszymy się z sukcesu . Musimy jednak pamiętać, że za porażkę to my ponosimy odpowiedzialność. Współczesny menadżer to człowiek, który często wini ludzi, okoliczności czy sytuację za niepowodzenie swojego zespołu- to błąd. Jeśli chcemy być dobrym liderem zawsze trzeba pamiętać o tym, że to my jesteśmy odpowiedzialni za swój sukces.

 

 • Lider bierze odpowiedzialność za zadanie nawet jeśli się z nim nie zgadza. W projektach doradczych, które realizujemy nagminnie widzimy menadżerów obwiniających „górę”, czyli swoich przełożonych za źle dobrane projekty lub zadania w projektach. To poważny błąd. Jeśli nie jesteśmy w stanie zgodzić się z przełożonymi w kwestii racjonalności danego zadania musimy koniecznie ich zapytać, dlaczego uważają je za słuszne. Nasza dociekliwość działać będzie na korzyść firmy. Musimy pamiętać, że nic nie jest ważniejsze od dobra firmy. To rola wszystkich ludzi w organizacji. Jeśli pozwolimy, by nasze ego zatriumfowało, nigdy nie będziemy mogli być nazwani skutecznym liderem. Założenie, że „góra ” nie zna się , często jest błędne i poparte naszym ego. Jeśli jednak naprawdę uważasz, że coś jest nie tak spróbuj zadać pytanie, dlaczego akurat zapadły takie decyzje. Dociekliwość pozwoli zrozumieć, że twoi przełożeni działają dla dobra firmy. Tylko po prostu inaczej to dobro definiujecie. Jeśli taka rozmowa dalej nie rozwieje twoich wątpliwości są dwa wybory. Jeden- zrezygnuj, „podkopywanie” autorytetu przełożonych za ich plecami jest nieprofesjonalne   oraz niszczy twój autorytet! Drugi wybór to wykonać zadanie najlepiej jak potrafisz, potraktuj je jako swoje własne. Organizacja na tym zyska.

 

 • Pokora dla swoich możliwości. Panowanie nad swoim ego jest najtrudniejszym zadaniem dla większości liderów. Dlaczego? Lider to osoba, która musi mieć silny charakter, bez tego nie zbudowałby swojej pozycji w organizacji. Silna osobowość niesie za sobą duże ego. Poczucie bycia lepszym od innych sprawia, że autorytet topnieje. Dlatego najskuteczniejsi liderzy, znają bardzo dobrze swoje słabości. Znają swoje granice. Starają się je przekraczać, ale nie byłoby to możliwe bez samokrytyki.

 

 • Misja ponad zespół. W pracy menadżera często występują sytuacje, w których stawiany jest on i jego dział przeciw reszcie organizacji. Intuicja podpowiada, że należy bronić „swoich”,  w końcu to robi dobry menadżer. Błąd! Najważniejszy jest sukces całej organizacji. Jeśli stawiasz swój zespół ponad dobro organizacji nie jesteś przywódcą skutecznym. Budujesz wtedy w zespole, w którym pracujesz poczucie, my kontra oni! Nie to jest twoim celem. Twoim celem jest doprowadzić, by organizacja osiągała sukcesy. Wewnętrzne walki chodź kuszące, są nieefektywne.

 

 • Prostota. MW & Partners uznaję tą zasadę jako jedną z bardziej istotnych – zasadę nie tylko przywództwa, ale także zarządzania. Wiele razy widzieliśmy projekty kończące się niepowodzeniem ze względu na ich dużą złożoność. Jakość projektu nie ma żadnej korelacji z jego złożonością. Tymi zasadami kierują się skuteczni liderzy. Wiedzą, że im bardziej pokrętne zadania wymyślają swoim podwładnym, tym bardziej zmniejszają szansę sukcesu. Czy to znaczy, że lider nie powinien wykonywać złożonych projektów? Oczywiście, że nie, czasem biznes wymaga od nas wyznaczenia złożonych lub bardzo złożonych zadań. Jednak to właśnie w takich sytuacjach rodzi się kluczowa rola przywódcy. To, że zadanie jest skomplikowane, nie oznacza, że pracownik musi dostać bardzo trudne polecenie. W ramach możliwości powinniśmy mu objaśnić zadanie, tak by je jak najlepiej je zrozumiał. Ważne by podwładny nie bał się zadawać pytań, poza tym pamiętaj to co dla Ciebie jest oczywiste nie zawsze dla wszystkich będzie tak samo klarowne. Ludzie są różni i inaczej interpretują słowa i zachowania. Albert Einstein mawiał „Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz.” Skuteczny lider potrafi trudne zagadnienia tłumaczyć na język zrozumiały dla wykonawców.

 

 • Wyznaczaj priorytety. W dzisiejszym świecie menadżer prędzej czy później stanie przed sytuacją, w której ilość problemów stworzy efekt kuli śnieżnej. Taka sytuacja, może przytłoczyć najlepszych. Pamiętaj, „first things first”, nie ma człowieka, który byłby w stanie rozwiązać wszystkie problemy jak za dotknięciem magicznej różdżki. Nie pozwól się przytłoczyć i nie miej do siebie pretensji jeśli nie możesz dopilnować wszystkiego. Przez chwilę postaraj się odciąć i spojrzeć z perspektywy na wszystkie zagadnienia wymagające twojej interwencji. Ustal priorytety. Zastanów się co jest naprawdę ważne i pilne, potem co jest pilne i nieważne ( zignoruj to) i na koniec co jest ważne, ale niepilne- zapisz to. To właśnie tu popełniamy największy błąd, omijamy wydarzenia niepilne- ważne na rzecz pilnych- nieważnych. Skuteczny lider koncertuje się na rzeczach ważnych. Nie pozwól, by drobnostki,  wysuwające się na pierwszy plan przykuwały twoją uwagę.

 

 • Rozproszone przywództwo- istotą zarządzania jest umiejętne delegowanie celów i odpowiedzialności. Jednak musisz pamiętać, że nie możesz winić ludzi za porażkę, jeśli nie dajesz im przestrzeni do wyboru narzędzi rozwiązania problemu. Nigdy nie zbudujesz kompetentnego zespołu, który będzie sterowany ręcznie. Po raz kolejny trzeba pokonać swoje ego. Im bardziej „utytułowany” lider tym większe trudności będzie miał. Podwładni, którzy kłaniają się w pas tworzą poczucie nieomylności u lidera. Nie wolno do tego dopuścić. Jeśli chcesz być skutecznym liderem to musisz pamiętać o tym aby , delegować cele, nie zaś zadania. Ludzie muszą sami wyznaczać drogę do celu. Mogą przy tym popełniać błędy, w ten sposób będą się rozwijać. Naturalnie rolą lidera jest, także wyznaczanie granic. To, że zostawisz wolną rękę zespołowi to nie znaczy, że musi zapanować anarchia. Idealny balans pomiędzy cedowaniem obowiązków, a wyznaczaniem granic jest sprawdzoną metodą na sukces.

 

 • Bądź gotowy  na nieprzewidywalne. Zdarzenia nieprzewidywalne w biznesie to standard. Musisz się na nie przygotować. „W ringu każdy ma jakiś plan, dopóki nie zostanie trafiony !”. Słowa Mike Tysona dotyczą większości z nas. Jednak nie mogą dotyczyć skutecznego lidera. W sytuacji wystąpienia zdarzenia, które można określić mianem trudnej lub nieprzewidywalnej sytuacji skuteczny lider nie jest zaskoczony. Chodź Tyson ma rację, że ciężko, jest posiadać plan po tym jak dostanie się potężny cios, to fakt, jest taki, że wielokrotnie ten sam człowiek po takich uderzeniach potrafił realizować swój plan. Sukces tkwi w byciu przygotowanym. Tyson wielokrotnie na treningach powtarzał kombinacje, reakcje i uniki. To właśnie to przygotowanie sprawiło, że potrafił wychodzić z ciężkich opałów i wygrać starcie. Sukces zarządzania kryzysowego oparty jest na przygotowaniu. Jeśli Ty i twój zespół nie macie przepracowanych kryzysowych scenariuszy, to w sytuacji kryzysu polegniecie. Warto pamiętać, że w sytuacji kryzysowej to właśnie pierwsze reakcje generują porażkę lub sukces. Gdy kryzys nadejdzie nie będzie czasu ich ćwiczyć, a działanie, które najczęściej obserwujemy w polskich realiach biznesowych z gatunku „gasimy pożar” to sprawdzony sposób na samozniszczenie.

 

 • Przełożenie małych kroków na wielki cel. Lider musi rozumieć jak małe zadania, projekty czy cele przekładają się na cele strategiczne. To właśnie rolą skutecznego przywódcy jest wytłumaczyć te zależności podwładnym. Często zespół nie rozumie sensu swojego zadania, to właśnie w takim momencie jako lider musisz wytłumaczyć relację między zadaniem, a konkretnym celem.

 

 • Dyscyplina. To jedno z najtrudniejszych wyzwań przywódczych. Zachować dyscyplinę w zespole. Nie jest to możliwe jeśli sami w swoich działaniach względem siebie nie zachowujemy ustanowionych standardów. Dyscyplina zaczyna się w raz pierwszym budzikiem, kolejne drzemki to przykład jak zepsuć początek dnia. Chodź to drobnostka, to należy pamiętać o tym, zarówno w kwestii drobnostek jak i spraw ważnych
Scroll to top